Dětský lékař: Jednorázová plena funguje stejně, jako byste se zavřeli do igelitu

5. dubna 2014 v 4:59 |  Co nás zajímá o porodech, dětech,zdraví, světě...
Pěkný článek, objektivní pohled dětských lékařů mě těší :-) jen tedy o bezplenkové komunikační metodě by si pan doktor mohl něco zjistit...
Chtěla jsem vložit část s odkazem na celý článek, ale nevím co vybrat, tak vkládám celé- zdroj.

Praha /ROZHOVOR/ - Jen dětský lékař s dlouholetou praxí dokáže porovnat, jak děti dříve reagovaly na bavlněné pleny a jak reagují dnes na ty jednorázové. Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer se jednoznačně nepřiklání ani k jedné metodě. Jen upozorňuje na to, že je potřeba dítě přebalovat často.


Látkové plenky, nebo jednorázové. Které jsou podle vás pro dítě lepší?


Nejde jednoznačně říci, které plíny jsou nejlepší nebo nejhorší. Dokonce se často stává, že to, co se tváří jako nejlepší, dítěti nakonec dobře vůbec nedělá. Podle mě jsou však lepší takové plínky, které mají nízkou absorpční schopnost, které nutí matku dítě přebalovat častěji. Děti s plenami s větší absorpční schopností jsou přebalovány daleko méně, což není dobře. Ne každá matka si totiž uvědomuje, že plenky jsou schopny absorbovat tekutinu, ale ne stolici. Opakovaně se v ordinaci setkávám s tím, že matka přijde s dítětem, které má, jak tomu říkám, tříkilovou plínu. To je špatně.
Jednorázové pleny usnadní matkám mnoho práce. Jsou dnešní matky i z hlediska přebalování více pohodlné?
Když matky využívaly bavlněné pleny, dokázaly lépe poznat, že dítě potřebuje přebalit. Nepohodu dává dítě najevo pláčem a dřív matky dokázaly poznat, co dítě pláčem sděluje. Dnešním dětem s jednorázovou plínou je jedno, že jsou počůrané, ony to totiž necítí. Jednorázové plíny také prodlužují interval, kdy se dítě naučí chodit na nočník. Protože dítě vlhko nevnímá, v podstatě nemá touhu na nočník se naučit. Naopak u bavlněných plín vlhko dítě cítí, a zejména batoleti, které se začíná pohybovat, to vadí.
Nošení plen přináší i rizika. Jaká?
Problém je u parfemovaných plínek, kde parfém může s výměšky způsobit chemickou reakci, na kůži pak vznikají nepříjemné dermatitidy. Při používání jednorázových plín vznikají také kožní záněty, které jsou mnohdy daleko horší než klasické zapařeniny, které vznikají z bavlněných plín. Bavlna je totiž relativně prodyšná, jednorázová plína prostor hermeticky uzavře, právě proto, aby nepropouštěla. Přirovnal bych to k tomu, jako byste se zavřeli do igelitu.
Jak často by se dítě mělo přebalovat?
Záleží na tom, jak často vylučuje. Obecný návod neexistuje, jeden den to může být patnáctkrát, druhý třeba jen čtyřikrát. Závisí to na tom, jak moc dítě přijímá tekutiny, jaké je počasí a v jakém prostředí se nachází. Jiné je také vylučování v létě a v zimě. Důležité však je přebalovat dítě často. Matkám říkám, že po každém baštění by dítě měly přebalit, aby měly komfort. U dítěte totiž velmi dobře funguje gastrokolický reflex, takže jakmile začne přijímat potravu, aktivuje se střevo a dělá si místo pro další potravu. Pokud bude čistě přebalené, tak bude po jídle daleko lépe odpočívat, protože mu bude dobře. Takže by se dítě mělo přebalovat minimálně tolikrát, kolikrát přijímá potravu.
Pleny prý mají vliv na vývoj kyčlí, je to tak?
Nošení plín je důležité, aby se dítěti správně osově centroval kyčelní kloub. Dříve se děti zásadně balily třemi plenami, podle ortopeda pak na široko nebo na úzko. Dnes stačí jedna plena a pouze pokud vzniká osová disharmonie, tak se doporučuje něco, co nožičky dítěte roztáhne. Používají se speciální peřinky nebo se na jednorázovou plínu dává ještě ta bavlněná. Rozdíl je také v tom, že dnes doktoři kyčle pomocí ultrazvuku daleko více kontrolují, dříve se dělal rentgen jen jednou za čas.
Jaké jsou správné zásady balení dětí do plenek?
Pokožka dítěte je velmi citlivá, protože porodem se z vodního života stane suchozemec. Kůže je tedy metabolicky velmi aktivní a je potřeba ji chránit. Proto by matky měly používat ochranné masti.
Co říkáte na bezplenkovou metodu?
S touto metodou se objevují hlavně přírodní ženy, jak jim říkám. U těchto dětí jsou paradoxně častější kožní reakce. Plína má ochranný efekt a je z jiného materiálu než oblečení, hlavně v ní není umělina. I jednorázové pleny, které nejsou přírodní, jsou dermatologicky testované. Když dítěti navlíknete nějaké tepláčky, tak většinou nejsou čistě bavlněné. A kontakt této látky s mokrou kůží může dělat daleko větší problémy. Když kůži uzavřete do plíny, tak ji vlastně chráníte.
Látkové plenky, nebo jednorázové. Které jsou podle vás pro dítě lepší?
KATEŘINA CIBOROVÁ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KatkaF KatkaF | 9. dubna 2014 v 21:50 | Reagovat

Počítal někdo do ceny jednorázovek náklady na praní znečištěného oblečení kvůli pomalé absorbci jednorázovek?

2 Eva Janáková Eva Janáková | Web | 12. dubna 2014 v 11:39 | Reagovat

[1]: hm...to asi ne...zato jsou spočítané náklady na výrobu jednorázových plen a to jsou čísla :-|

3 KatkaF KatkaF | 14. dubna 2014 v 8:24 | Reagovat

tak to by mě zajímalo, kolik stojí výroba jednorázovek. Proberem to v Hradci na akci Plíny.

4 Lenka Lenka | 11. září 2014 v 23:31 | Reagovat

Ahoj Holky, my to zvládli podle tohohle povídání: www.erada.cz/?p=934 . Jednoduché, jasné a fungovalo to. Podpořili jsme to tím, že bylo léto, malá chodila nahatá a co nejvíc venku. Pa Lenka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama