Leden 2013

A ještě jedna parádní taška :-)

30. ledna 2013 v 11:33 Fotonávody- šití
Další parádní taška, na kterou jsem narazila.... :-)
Návod ZDE :-)


Návod na ušití jednoduché tašky :-)

30. ledna 2013 v 11:30 Fotonávody- šití
Při pátrání po disainu mé budoucí tašky na kočárek jsem narazila na tento super návod :-)

Takže, kdyby ste se nudili ;-) ZDE je i pro vás :-)


Fotonávod na svrchní kalhotky PUL

30. ledna 2013 v 0:02 Fotonávody- šití
Slibovaný fotonávod na svrchní kalhotky je konečně tady :-)
O střih pište na mejl -janak.eva zavináč email.cz- ráda vám ho pošlu- samozřejmě zdarma - ovšem, kdyby někdo chtěl přispět dětem můžete si střih koupit - korunky putují na společný transparentní účet Hvězdičky z fleru-v případě zájmu podrobnosti sdělím ve zprávě :-)


Na ušití kalhotek je potřeba

Koho si vezmu k porodu?Asistentka, partner, kamarádka nebo dula?

22. ledna 2013 v 15:01 Co nás zajímá o porodech, dětech,zdraví, světě...
Doby, kdy se za těhotnou ženou zaklaply dveře porodnice a staly se pro její blízké nedobytnými, jsou již naštěstí pryč. Koho vezmete na porodní sál s sebou?
Možností je hned několik. Záleží přitom především na povaze a rozpoložení těhotné ženy.......
více v článku zde
Asistentka, partner, kamarádka nebo dula? S kým budete rodit?

Plenečky pro Rozárku a aktuality z její tvorby :-)

21. ledna 2013 v 15:58 Látkové plenky
Rozárka, od které mám etiketky, rozšiřuje svou výbavičku o velký pytel na plenky, dinouškové svrchňáčky a savé plínečky, na které si svrchní látečky poslala :-)


Hra- poznáváme svoje město

18. ledna 2013 v 16:46 Učíme se doma
Když jsme se učili o "našem městě" napadlo mě, že si na toto téma vyrobíme stolní hru- snoubíme tak práci na počítači, poznávání města a jeho památek , výtvarnou výchovu a hlavně to bude zajímavé a využijeme jí pro společné chvíle pohody a zábavy :-)
Většinu práce na hře bylo na Aničce- já jen vymyslela pravidla hry, která jsme první hrou ještě vypilovali :-)
Takhle naše hra vzniká ..... :-)

Látkové potřeby pro ženy- Ivušky blog

16. ledna 2013 v 21:48 Pro maminky :-)
Ivuška, jak od ní máme vlňáčky dnes sepsala blog o látkování pro ženy- plný zkušeností jejích i jejích dcer. Najdete tam zkušenosti s jednotlivými druhy vložek, návod k ošetřování, kde je sehnat i povídání 15tileté dcerky, jak jí mamka "nakazila" :-) Blog je ZDE :-)

A ještě se musím podělit, jaké máme od Ivy parádní vlňáčky pro miminko v bříšku :-)


Látkovky krok za krokem

13. ledna 2013 v 18:27 Látkové plenky
image
Internet je plný informací o látkových plenkách - je jich tolik, že se v tom člověk po chvíli strácí....Vím,jak jsem sama hledala a nevěděla- z té záplavy jsem věděla jen, že jsou jakési AIO, které mě oslovily svou jednoduchostí....
Často mi píšete s dotazy k látkování- v základu se dotazy opakují- pokusím se zde odpovědět srozumiteně na nejčastější z nih :-)
1.)
Kolik plenek potřebuji?
Počet plen si spočítáne vynásobením 6ks plen na den, dny po kolika chci prát třeba jednou za tři dny- tedy 6 x 3= 18- potřebuji 18 plenek. Je dobré počítat i s deštivým počasím a pořídit si 3-4 plenky navíc :-)
2.)
Jaké plenky vybrat?
dostala jsem do začátku čtvercovky, jak se používaly dřív- ideální počet pro plné látkování ve čtvercových plenkách je 50 ks- jestli jste dostala takovýhle poklad - potřebujete už jen svrchní kalhotky- nejlépe "PUlky" min 4 ks.
mám pár čtvercovek,nebo jich mám dost, chci si udělat radost a pořídit nějaké moderní plínečky- v tom případě doporučuji ke svrchním kalhotkům jednoznačně AIO- kapsové, ty mají kapsu, do které se vkládá "něco savého" a používá se úplně jednoduše- jako jednorázovka.
nemám nic- v tom případě je třeba si zodpovědět otázku- kolik korun do plenek investuji. Určitě se všem nejvíc líbí AIO- to je ovšem nejdražší varianta - pořizovat si plno AIO- vše v jednom mi přijde zbytečné- jako se vyvíjí, mění a roste miminko, tak se mění intervaly a intenzita čůrání a kakání- s tím i nároky na plenky. Ideální startovní výbavička mi přijde 10-20 ks klasických čtvercovek - ty jsou potřeba při běžné péči o miminko- na pokládání hlavičky, na ublinkávání, na návštěvě u lékaře atd, zároveň nám budou sloužit na doplnění výbavičky k přebalování- k tomu 5 ks AIO vše v jednom, 5 Ks kapsovek (plnící AIO), 2 svrchňáčky a 5 ks savých kalhotkových plenek. Tahle sestava je ideální na "funkční" vyukoušení- a bude dobře sloužit i v případě, že mi nějaký druh plenek nebude až tak vyhovovat.
4.)
Moc se v tom nevyznám- co je co , a jak se to používá?
Základní rozdělení plenek:
"promokavé" - nepropustné
savé - svrchní- vše v jednom
jednovelikostní (od narození po nočník) - velikostní S,M,L
PULky, flísáčky, vlňáčky
S PUL zátěrem- nepromokavé- paropropustné- spolehlivé- rychle shnou.
image image

image

Flísáčky- zadeček dýchá, ideální pro ekzematiky, nebo období růstu zoubků, kdy mívaj děti často průjmíky- provlhnou- je třeba častěji přebalovat, ryhle schnou :-)

image image

image

Vňáčky- nejpřírodnější vaianta přebalování- jsou úžasné- na údržbu jsou nenáročné díky tomu, že vlna má samočistící schopnost- perou se jednou za měsíc lehce v ruce a následně lanolinují .My máme tyto a ještě další dvoje od Ivy II

další, kdo tu dělá parádní vlňáčky je toSauer
Vlňáčky MINI duhové
čtvercové- klasické , kalhotkové- výhodou kalhotkových plen je, že více nasají a chrání svrchní kalhotky před umazáním od stoličky.V kombinaci s PUL svrchňáčkama jsou nejspolehlivější variantou. Je jich hodně druhů - já mám oblíbené a "vytuněné" tyhle. Promokavé- musí se na ně dávat svrchní kalhotky.
image image

70ad77798d3690612029afddd158476d52b7070e
Vkládačky- ty se přidávají na zvýšení savosti všech druhů plenek- jsou různé a z různých materiálů- obecně nejvíce saje bambus - bambusové físy - bambus/konopí, bambus/len. Savost se praním zvyšuje. Tvary vkládaček je tak mnoho- proužky, pruhy, obdélníky, čtverce- povětšinou vícevrstvé.
image

image
AIO a kapsovky
Krásné plenečky, na které už se nedávají svrchní kalhotky- používají se jako jednorázové plenky jen s tím, že se hážou do pračky a ne do koše :-)
Rozdíl mezi kapsovou plenkou a AIO vše v jednom- kapsová plenka má otvor, kterým se "to savé " vkládává dovnitř- plenky rychleji schnou a vycpat se dají čímkoli- čtvercovkou, ručníčkem....tím se snižují náklady na plenkovou výbavu.
image
AIO má savé jádro všité- přidává se pouze vkládačka na zvýšení savosti.
image
nafotila jsem, jak vycpávám kapsovku čtvercovkou a krátkou vkládčkou aby nebyla mezi nožikama moc široká -
plenku přeložím na půl, pak na třetiny, nudli zase na třetiny, na to položim krátkou vkládačku a šup s tím do plenky :-) takto chystám plenky při zaklízení- cpu tímto způsobem až poslední dobou- dříve stačilo míň- teď je holkám rok a půl. Používání vkládaček- pruhů je mnohem jednodušší - stačí na půl a šup s tím do plenky ;-)
image
oblékání AIO- vše v jednom
když je potřeba- pouze přidáme vkládačku na zvýšení savosti a separační vožku- já mám ráda flísovou- pěkně drží, nic nevyhazuju a mimi má zadeček v suchu....:-)
image
5.)
Údržba plenek-
použité plenky skladujeme v zavíracím nádobě- já mám kýbl od barvy- :-) pevnou stoličku vhodíme do záchoda a můžeme kartáčkem očistitpod tekoucí vodou- já jsem pohodlná mamka,plenky moc neřešim- nezapírám- dávám do kýble (po odstranění stoličky větších dětí do záchoda)- pak nahážu do pračky, zapnu program na máchání- nechám jednou dvakrát přemáchnout. pak přidám prášek a zapnu běžný program- většinou peru na 40°C jednou do týdne max 14ti dnů plenky nechám vyprat na 60°C. v sušičce suším, i když to výrobce nedoporučuje- nebo doporučuje na jemno- já sušim kolikrát i na bavlnu.
Kdyby vás napadla ještě nějaká otázka- jestli jsem na něco zapoměla- přeci jen píši s 5ti dětma- které na mě neustále mluví :-) - určitě mi napište- ráda odpovím a doplním pro ostatní :-)

Návod na látkovou růži

9. ledna 2013 v 21:56 Fotonávody- šití
Tahle růžička je udělaná ze saténu- 100% polyester.


Potřebujeme jen kousek saténu, nůžky pár špendlíků, zapalovač, jehlu a nit. Popř. spínací špendlík, když tvoříme brož, nebo sponku, čelenku a pod....