Samostatnost

1. srpna 2011 v 21:27 |  Dětičky
Jako každá matka bojuju s tím,že chci děti něco naučit a nechci je neustále komandovat.
Jednoho dne se mi dostala do ruky nenápadná knížečka od maminky co vychovává 12 dětí.
Jako pomůcku při výchově jedné z dcer použila jednoduchou tabulku, tenhle nápad mně oslovil a pro Aničku i Jiříka jsem podobnou tabulku udělala a musím říct, že to dalo našemu životu jakýsi řád a mnohem lépe jsem začala zvládat každodenní povinnosti.
Začala jsem s tím, když bylo dětem 5 a 3, když začaly samostatně a celkem radostně plnit své úkoly, tabulku jsem odložila,po nějakém čase si děti sami řekly, že jí chtějí, chodily a chodily až jsem jí zase udělala :-) Dnes je jim 7 a 5- tabulku mají po pár měsíční přestávce zase a jsou spokojeníZkusila jsem jí oskenovat, ale nic moc,fotka vypadá líp.
Funguje to tak, že každé z dětí má říkankou a obrázkem vyznačené úkoly a po splnění si vybarví políčko, když se jim úkol mimořádně povede dostanou smajlíka, když úkol nesplní- nevybarví si, a když zlobí dostanou zamračenýho smajlouše. Když jsou celý týden šikovní, dostanou odmněnu (mimo běžné každodení pochvaly a odmněny) třeba se Anička naučí něco na počítači (normálně nesmí), nebo dostanou omalovánky, samolepky, pohádku na CD, můžou ponocovat, co si přejí...
Co do tabulky?
My máme: ráno vyčistit zoubky, umýt, učesat- zoubky, vlásky, očička, chytrá, pěkná holčička.Říkanka na stlaní: Děkuji ti postýlko, děkuji ti košilko, než poběžím do školy, porovnám tě malinko atd.Pak mají každý políčko pro samostatný úkol(abych jim nemusela říkat), aby se naučily vidět práci- zamect, nádobí, umýt umyvadlo- cokoliv, nesmí chybět "hrací" políčko- aby se neprali a nehádali, před spaním uklidit pokoj a večerní hygiena.
Je to fajn, děti plní povinnosti formou hry a odmněn, bez komandování, nanejvíš řeknu- mrkněte se do tabulky...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 miška miška | E-mail | 25. srpna 2011 v 0:20 | Reagovat

tabuky jsou super věcička ;-)  :-)

2 RickyrEree RickyrEree | E-mail | Web | 22. července 2018 v 6:06 | Reagovat

На краях блока устанавливают особые замки, с помощью которых элементы соединяют друг с другом, чтобы получилась конструкция будущего дома. Принцип монтажа здания похож на детский конструктор. Производители предлагают элементы несъемной опалубки различных конфигураций и габаритов. Применяя их, http://builderbest.byethost7.com/ строители могут соорудить здание любой, даже самой непростой, архитектурной формы. Когда сборка блоков закончена, в пустоты помещается арматура, потом – производится заливка бетонной массы. Часто используется такая метода: в пустоты для заливки бетона сперва пропускают электрические провода, которые впоследствии оказываются в толще стены.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama