Červenec 2011

Aničky dílko

31. července 2011 v 21:31 Co vyrábíme-děti
Anička dělala náramek pro svou kamarádku, trošku mně mrzí, že jsem nenafotila všechny.
Už si umí dělat sama i návrhy- tohle je první samostatné dílko :-)


Kdybyste chtěli vypracovat návod na tvoření z korálků, napište.

Elegance v černé

28. července 2011 v 22:55
Dneska dorazily látky ze šijem dětem, neodolala jsem a hned vznikla modročerná elegance :-)
Se střihem kapsovky už jsem téměř spokojená, jak jsem to ubrala kolem nožiček podle pemprsky vypadá plenečka oblečená moc hezky :-) Ani se už nikdo neptá jestli máme nemocné kyčličky :-) Ještě trochu předělám "uši" a v předu 2cm přidám... Mám výhodu, že holky jsou čerstvá miminka a Jendovi jsou 2, plínky nenosí, ale můžu si na něj ozkoušet, jak bude po úpravě sedět.


Mayská proroctví

25. července 2011 v 23:16 Co nás zajímá o porodech, dětech,zdraví, světě...
Se vstupem do tohoto roku se ve velkém začalo mluvit o konci světa ve spojení s koncem Mayského kalendáře.Je jasné, že konec světa jako v Apokalipse nenastane, ale co tedy znamená konec mayského kalendáře?
Na tuto otázku pěkně odpovídá tento pořad... Stojí za to se ta něj podívat :-)

Poradna a šití na přání

24. července 2011 v 15:55 | Eva |  Poradna a šití na přání
Z nouzovky "co dům dal" vznikla naprosto jedinečná, originální plně funkční plenka, která podstatně snižuje jinak vysoké pořizovací náklady látkových plen.

Tvorba plenkových originálních kousků mně fakt baví :-) a ještě k tomu ten parádní pocit, že každou ušitou plenkou šetřím planetu- nejen nepoužíváním pemprsek, ale i recyklací textilu, který by jinak skončil na skládce, nebo ve spalovně.Čím víc nelhostejných lidí bude, tím líp :o) Proto jsem zveřejnila kontakt na sebe pro případné dotazy k šití či látkování, ráda se vším pomůžu, lidem z okolí J.H i ukážu :-)

Střihy ke všemu, co zde zveřejňuji vám ráda zašlu emailem, na blogu je nelze stahovat.Stahovat střih na plenku co dům dal vám umožnila Petra ze svých dalšíh stránek. Ještě jednou děkuji.
Škoda, že den nemá aspoň 40 hod, mám naplánovaných tolik věcí...:-)

Šití na přání, ze mých zásob i pro nešijící maminky z vašich materiálů, když vyklidíte skříně určitě najdete spoustu ručníků, županů nebo froté mikyn :-) když to zabalíte a pošlete ke mně během pár dní vám z toho našiju plenky počítám si 90 Kč za práci na plence + 10 - 30 Kč gumičky a šněrování nebo suchý zip.

Kontakt

24. července 2011 v 13:52 Kontakt
Kontakt na mne je:

Eva Janáková
St. Bozděchov

janak.eva@email.cz

Inovace střihu

24. července 2011 v 13:47 | Eva |  Látkové plenky
Včera jsem udělala radikální zmněnu- totální zeštíhlení :-) Kyčle máme v pořádku, tak není důvod nosit široké plenky.
Papírové plenky mají mezi nožičkama bez křidýlek 11-12cm, tak jsem to tak střihla taky a výsledek mě mile překvapil.
Stejně jsem zeštíhlila i AIO plenku- pár centimetrů a hned je to úplně něco jiného :o)

Plenka "co dům dal" - vychytávky

21. července 2011 v 21:35 | Eva |  Látkové plenky
Ani mně nenapadlo, že vás plenka co dům dal, bude tolik zajímat. Mám z toho radost a připojuji, pár vychytávek :o)
Šňůrky- všechny zavazovací pleny, co se prodávají mají šňůrky kolem celého miminka. Což mně příliž nevyhovuje- moc se to motá při praní. Takže- ozkoušeno- díky gumičce na zádech se dá zavazovat v předu- jen je třeba nepřišívat úplně na kraj, aby se "uši" daly přeložit trochu přes sebe u menších miminek.Taky záleží na pružnosti materiálu, uvidíte sami.
Poutko v předu jsem používala jen, když byly holky úplně miny- teď už mají každá 5kg a nožičky- žádná párátka.

Další zlepšovák je pro lepší schnutí, i když těhle plen si člověk může našít kolik chce, takže v zásadě se sušením a následným nedostakem není zas takový problém... Jednotlivé vrstvy savého jádra se proloží vlizelínem- ten nesaje, jen oddělí od sebe ty vrstvy froté, že lépe schnou.
Jak už jsem psala, na plenky můžeme použít prakticky cokoliv, nejlíp se mi šílo z té flanelové košile, trička fajn, ale hned po flanelce je povlečení,nějaké vyřazené má doma určitě každý, zaručeně nebarví je příjemné na pokožku, jen je třeba ho dát dvojmo- jedna vrstva nedrží savé jádro jak bych si představovala.
Co dobře saje? Ručníky, froté župany (pozor aby nebarvily),staré vložky do zavinovačky, jsou vyrobené z nějakého bavlněného flísu, nebo co to je za matroš...plsť...?To je jedno- saje :-)

A až vám dojdou ručníky?- řekněte lidem z okolí- babičky, tety, pratety, ženské z práce- každá určitě má ručník, co už nepoužívá :-) a ráda vám ho dá...

Kdyby vás při šití napadlo cokoliv- zlepšovák, vychytávka pro zjednodušení, budu ráda. když napíšete a o své nápady a zkušenosti se s námi podělíte :-)

pracovní postup- flísáčky

17. července 2011 v 0:23 | Eva |  Fotonávody- šití

Potřebujeme:
Flís 2x 50 na 50cm, kupuji zde . Prodává se po půl metrových proužcích- šíře 150cm- z trohou šikovnosti vyjde na 2


plenky.
Gumičku- silikonovou, nebo surovou gumu.
Suchý zip nebo patentky a když máme náladu a kousíček jiného ladícího flísu, můžeme si nastříhat tvary na ozdobení plenky.
Střih používám stejný jako na "co dům dal"

  • Postup:

  • Nastřhneme, vnitřní část ubírám kolem nožiček.

  • Teď přšívám suchý zip- používám normální- 4cm široký. Rozdíl mezi normálním a plenkovým sucháčem je v okrajích- plenkový má okraje zesílené, aby se náhodou nevytrhl ve švech.  • Chvíle pro ozdůbky.
  • Před našíváním gumičky je důležité jí 3 krát natáhnout. Přišívám tříkrokým cikcakem tak cenťák- cenťák a půl od kraje. Kolem nožiček z té ubrané strany. V případě, kapsovky- našijeme ještě na zadní část každé strany a založíme. V případě normálních kalhotek, přišíváme gumičku po sešití obou stran k sobě.
  • Z rubu sešijeme- netřepí se- šijirovnym stehem- je lepší si plenku našpendlit,jinak to trošku utíká.U kapsy zapošít, aby se neroztrhla.
  • Plenku otočíme, pěkně urovnáme, přišijeme suché zipy na "uši" a je
    hotovo :-) Vlastně ještě sešívám suháč s oběma vrstvama, aby neškrábal na bříšku.
Proč flísáčky ?

17. července 2011 v 0:23 | Eva |  Látkové plenky
Flísáčky jsou moji favoriti. Evička ná velmi citlivou kůžičku, z papírových plen jí hned zčervená zadeček, a i když přebaluji jak často to jde, stejně se jí zadeček rozbolaví, Pul kalhotky jsou bezva, ale Evičce je taky nemůžu moc dávat-flísáčky vyhrály, co je nosí má zadeček úplně v pohodě. Šiju je jako kapsovky,když beru holky do šátku, přidávám dovnitř ještě takovou flís-vložku, pro jistotu, aby náhodou něco neprosáklo :o)- šikovná věcička, stačí ustřihnout akorátní proužek z odstřižku.Šetrné pro pokožku miminka i maminky

17. července 2011 v 0:15 | Eva |  Bylinky na každý den
Jak už jsem psala v předchozím článku, od mala se potýkám s ekzémem- děti ho bohužel podědily, i přes kojení do úmoru- domácí nechemické ovoce a zelenina, nic platno... Jak jsem tak léta pozorovala, co ekzém zpouští, kdy se zhoršuje a kdy lepší, došla jsem k závěru, že nejhorší ze všeho jsou kortikoidy, obsažené v každé masti, co jsem od lékaře dostávala- pravda- vyrážka se za pár dní ztratí, háček je v tom, že si na to tělo hezky rychle zvykne, a po vynechání masti se vyrážka objevuje, i když se vyhýbáme dráždivým potravinám.Rozhodla jsem se definitivně zkončit s tímhle kolotočem- donutila mně k tomu vlastně Anička- v těhotenství a kojení se mi ekzem hrozitánsky zhoršil, ani to neumim popsat a kortikoidní mast jsem kvůli kojení nemohla použít- rozhodně jsem nechtěla přestat kojit. Přišla na řadu alhymie- s nadsázkou řečeno-začala jsem používat své masti, mýdla, oleje, nárazově- když je nálada čajíčky a pravidelně čistíci kopřivové kůry z kořínků a citronu- za studena.Dnes je Aničce 7 let- to znamená 6 a půl roku pohody :o)
Abych se taky dostala k tomu, co jsem začala psát- jeden velký zázrak je kvalitní olivový olej, to všichni víme je toho plná televize, knížky i časopisy. jeho zázračných vlastností ve velkém využívá kosmetický průmysl, tak proč ne my doma?
Moc fajn a jednoduché pro péči o pleť je dát do lahvičky s oliv olejem (používám rozprašovač- nic se nevyleje a pěkně dávkuje)pár lístků oblíbených bylin-Měsíček, Levandule, Modarda, Jitrocel, Sedmikráska... jeden druh nebo směs, jak to cítíme, můžeme přidat kapku třeba levandulové silice. Během pár dní předají bylinky své léčivé vlastnosti do oleje- skutečný dotek přírody každý den :-) Bylinky naložené v oleji se nekazí- takže nemusíme čekat až se vyluhují a vyndavat- pokud máte, jako já rádi čerstvé květy a vše s nimi zdobíte- přes sezonu není třeba dělat bylinného oleje moc najednou. Já připravuji těch 150ml 2x-3x za sezonu- je nás spousta, tak to zvládnem vypatlat jako nic :o)